Šokolaadiballaad

Šokolaaditegu

Tume šokolaad.
Maitsete ballaad kõlab
suulael ja meeltes.

Tumeda šokolaadi tegemine on sama lihtne kui ühe haiku kirjutamine. Samas peitub selle lihtsuse taga omalaadne keerukus ja lõppematult pikk maitsete paraad. Põhikomponendid jäävad alati samaks nagu ka haiku 5-7-5 struktuur: rasvaine ja kakaopulber. Minu valemis on selleks hõbedases pakendis 500-gramine Cocos kookorasv, mida hangin nii toiduvõlumaalt Kristiin Prismast kui ka väiksemates poodidest nagu Nõmme Comarket. Kookosõli sulab +25 kraadi juures, nii et parem on säärast šokolaadi külmikus hoida ja vaid maiustamiseks välja võtta, muidu teeb näpud rasvaseks. Samas, kui elate sama karges kodus kui mina, ei tohiks sulamisprobleemi olla.

Variatsioone on lõputult ja lähinädalatel soovingi erinevaid katsetada. Jõulud on tulekul ja viimastel aastatel olen kinkinud vaid isetehtud toitu, nii et on aeg harjutama hakata ning maitsed täiuseni timmida. Samuti soovin kookosrasvale ka natuke teisest küljest läheneda ehk proovida, milliseid kreeme ja muid kehahooldustooteid sellest teha saaks. Levib ju ütlus, et nahale määri vaid seda, mida suhugi pistaksid. Olen elevil, vaatame, mis saab.

Toit

Retsept

  • kookosrasva
  • kakaopulbrit
  • datleid, rosinaid

Väga mõru šokolaadi tarvis piisaks vaid kahest esimesest komponendist, magusalembesemad nagu mina lisavad aga ka kolmanda: püreestatud või tükeldatud datlid või rosinad.  Katsetasin šokolaaditegu juba aasta alguseski ning lugesin oma vanast blogist, et tollal tegin mee ja suhkruga. Meega jäi šokolaad liiga pehme ja suhkur ei tahtnud eriti hästi lahustuda. Enam ma suhkrut ei söö nagunii. Õnneks teevad datlid ja rosinad magustamise töö edukalt ära.  Kogused on minu puhul meelevaldsed, aga ütleme nii, et kookosrasva ja kakaopulbrit läheb silma järgi mahu (mitte kaalu!) poolest umbes pooleks. Tavaliselt sulatangi nt 100 g kookosrasva ja lisan sellele paar supilusikatäit kakaopulbrit. Mul on nii südamekujulised silikoonvormid kui ka spetsiaalsed vormid šokoladitahvlite tegemiseks, rääkimata siis neist imelistest vormidest, millega kassikujulisi maiuseid vorbin. Südamekujulise ostsin kunagi Kabamajast, aga olen näinud ka Prismas. Kassid ja tahvlid ostsin Suhkrukunstist (Mustamäe tee 5a). Panen rosinad vormidesse ja kallan siis vesivannil sulatatud rasva ja sinna segatud kakaopulbri vormi. Võib lisada pähkleid, seemneid, kuivatatud puuvilju, essentse (proovi mandlit!).

Üks šokolaadi kasutusvõimalusi

Üks šokolaadi kasutusvõimalusi

3 thoughts on “Šokolaadiballaad

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s